Wilder Kailser – Vordere Karlspitze a Bauernpredigtstuhl 9/2011

Poslední zářijový víkend, tutová předpověď. Máme s Frantou v plánu super veršneinduňk, v Gesause.  V úterý se ale všechno mění, protože:
„Je to tadýýýýýýýýýýýýýýý!!!!!!!! Tak co víkend, zmrďáci…jedeme to voprat????:……………dnes spím s těma, co maj míry 125/84/114!!!! K2 BACK UP!!!!
UUUUUÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!! …………………pozdravem Kleboň“

 

Jinými slovy je v Alpách sněhová kalamita, a severozápadní stěna Dachlu nebude tou ideální variantou. Nakonec přehodnocujeme, a vyrážíme do jižních stěn, směr oblíbený Wilder Kaiser, s kamarády Tomášem a Eliškou, které jsme sehnali až ve čtvrtek večer v hospodě. Následně to ještě vše potvrzujeme několika ústupovými pivy v Bardu. Z Tábora do Wochenbrunneralmu poblíž Elmau, je to přesně 400km, a Franta ten drak to dává za 4 hodiny!!! Spíme na parkovišti.

Vord. Karlspitze Gaudeamuspfeiler

Ráno vstávačka na 6:30 aúúúúú to bolí, ze spacáku se za každou cenu nechce. Každý to řeší po svém, já si po Hanákovsku říkám „HROCHU MUSÍŠ!!!“. Máme vyhlídnutou cestu, která nás zaujala jménem. „A.B.S.“ na Vord. Karlspitze Gaudeamuspfeiler – za 7-. V topíčku nám něco neštimuje, je to „gebohrt“, ale „kein plaisir“, a má to ten, ehm… „alpínen charakter“. To nevíme přesně co je, tak se těšíme, že to poznáme. Spodní část cesty probíhá v plotnách, a zatím „kein problem“, typickej plezír. „O co tu běží“, poznáváme až v druhé půlce stěny,  kde na Frantu vyjde mokrej širokej koutek za 6+. Hrochu, budeš dobírat jako zvíře! Franta se pouští do lezení, za chvíli už je nahoře, a dolinou se ozývá šílený smích (Franta tak ventiluje svoje emoce, ať už pozitivní či negativní). Začínáme tušit co je ten alpínen charakter. Následují dvě délky „kein problem“ a na mě vychází klíčová délka za 7-. Začíná to lehce vypečeným převislým komínem, následovaný širokou kouto-spárou. Do délky nastupuji se slovy, že „ze spáry se nedá vypadnout, a z komína vypadne akorát blbec“. Jinak než komínovou technikou to nejde, po pár metrech komín končí, a pokračuje širokou spárou. Je mi jasné, oč tu běží, naštěstí je to celkem „gebohrt“, uklidňuji se, a můj pohled uvízne na nejtu v klíčovém místě spáry, od kterého se zrovna chystám odlézt. Vypadá, jako by ho pan prvovýstupce osadil z nářadíčka pro Barbie. Situaci řeším po Hanákovsku, „1xHROCHU MUSÍŠ!!!“. Všechny ostatní nejty jsou v pohodě. Následuje poslední „kein problém“ dýlka, a kocháme se na vršku. Kurz lezení širokých spár máme za sebou. Slaňuje se tou samou cestou. Několik slanění je převislých, takže by se hodil prusík, ale jsme líní:(. Spíme zase u auta.

Vord. Karlspitze Gaudeamuspfeiler, 6+, lezli Hrošík a Franta OS, čas, 6 hodin.

http://www.bergsteigen.at/de/touren.aspx?ID=1247

V noci na parkovišti

 Na parkovišti u Wochenbrunneralmu

Gaudeamuspfeiler

trasa výstupu cestou A.B.S.

První délka za 6. Kompakt fels.

Druhá délka za 6. Kompakt fels.

Druhá délka – před traverzem za 6.

 

Franta v páté délce za 6+, alpínen charakter

Franta v páté délce

spokojený František po vylezení mokrého širokého koutu za 6+

 

Převislý komín v desáté délce, dole 6+, nahoře široká spára za 7-

Pája na vršku Vord. Karlspitze

Franta tamtéž, v pozadí vpravo náš zítřejší cíl.

Bauernpredigtstuhl – Alte Westwand

Další den si vybíráme cestu „Alte Westwand“ za 6+, vedoucí neskutečně krásnou západní stěnou Bauernpredigtstuhlu. Já jí mám teda vybranou už dávno, ale Frantu musím přemlouvat. Vůbec nechápu, jak je možné, že Franta není mým nápadem okamžitě nadšen.. Prý je to krátké, a poslední dvě délky jsou lehké. Nakonec jsem ale vzán na milost, aby na to už nemusel jezdit;-). Musím si postěžovat, Franta je dneska prostě nechcus-lezus, pod stěnou na mě ještě zkouší trik se zmrzlýma prstama, a ukazuje mi totálně bílý nehtyJ. Tento trik, který se musel naučit od čarodějky Mirky, mu ale neprochází, a na vdechování éterických olejů nebo uklidňující akupunkturu není čas, takže jako terapie nejlépe poslouží první dvě „zahřívací“ ale přísné délky, po jejichž vylezení již o bílých nehtech není řečJ. Třetí délka (za V+) je pokračováním včerejšího kurzu lezení širokých spár, ale hůře odjištěno (řeší to 1x hrochu musíš). Čtvrtá až pátá délka (VI, VI+, VI) už spadají do kategorie „kein problem“ a „alpínen charakter“. Následují dvě délky v lehkém terénu na vrchol. Sestup je slaňovací absel-piste (1x20m, pak kousek scházení, pak 2x 60 metrů). Dobře je to popsáno na bergsteignech, viz odkazy.

Většina délek je poctivých, a lezení má „alpínen“ charakter, úroveň zajištění odpovídá místním standardům, což dobře vystihnul Z. Morávek: „štandy jsou nýtované a postupové jištění je směsí skob a nýtu tak, aby se člověk bál tak akorát“.

Bauernpredigtstuhl – Alte Westwand, 6+, lezli Franta a Hrošík, OS, čas 4,5 hodiny.

http://www.bergsteigen.at/de/touren.aspx?ID=654

 

František rozmrzá v druhé délce za 5+

Je podzim, čas pouštění draků. Druhá přísná délka za 5+.

Již veselý František se chystá do 4. délky za 6.

 

Dráček zase stoupá vzhůru. 4. délka.

Franta – 4. délka – začátek dlouhého sestupného traverzu

4. délka – pokračování traverzu

Konec traverzu na vzdušném štandu.

Čekujeme okolní stěny, vlevo Christaturm, vpravo Fleischbank kde jsme byli před 14 dny.

Nejtěžší a zároveň nejkratší délka za 6+ 7 metrů. Skála té nejkrásnější barvy.

Tudy jsme přilezli, na vršku toho odštěpu je 3. štand blééé.

Spokojený František, se těší na další 6kovou délku.

6. délka. Nejdřív za 6 nahoru, pak za méně ale hůře odjištěno traverz doleva.

 

Na vršku Bauernpredigtstuhlu.

Chlapíci lezou Rittlerkante( 6+). Prý je to pěkné, ale značně oklouzané.

Pohled do západní stěny Bauernpredigtstuhlu – začíná zde svítit až odpoledne (foceno před 4 hodinou odpol.)

Naše trasa výstupu a sestupu.

 Čus Hrošík.

5 komentářů k článku “Wilder Kailser – Vordere Karlspitze a Bauernpredigtstuhl 9/2011”

 1. slabousch říká:

  a já myslel, že už jenom ladíte játra na podzimní sezoonu

 2. Sněhofil říká:

  Pecka…:-) Pěkně jste to tam nařezali, kcí….

 3. Sarca Parca říká:

  Vy jste táák šikovní, krásný hoši. Holt trénink je trénink, na jaře Vám zase něco se Slabouchem vymyslíme :-))

 4. Čárys říká:

  Ach, proč jsem jen strávil celý léto na kole a pod vodou…když to vidím, mám sevřenou řiť….a velkou chuť.

  Ach ach.
  Tak třeba…příští rok bude ten krok.

 5. Vlastouch říká:

  Kluci hezký, ale fotka u Gipfelkreuzu oblečený? To se smí?……

Zanechte komentář