Mixování u Bechyně

Tak nám v údolí už ledík pěkně natejká, po teplých „jarních“ dnech se vrátila  zima taková, jakou máme rádi. Ale před Vánoci nám taky v polovici prosince parádně přituhlo. A bylo tehdy usouzeno, že je nejvyšší čas prověřit mixovou oblast u Bechyně.

Tradičně ignorantský já si za zlatý prase nevzpomenu jak se tam co jmenuje a tak podle starších štochejlích článků hlásím „Na Jiskře“.

Pro mě tohle byla velice expediční výprava – nikdy jsem tu nebyl, nevěděl jsem co pořádně čekat a jak se tam dostanu. Dobrodrůžo bylo jisté. O poledni mě František vyzvednul už před domem, Hrošíka jsme přihodili v Táboře a hurá ku Bechyni. Cesta se nesla v duchu obdivování Pájových nových botů. Na místě bylo potřeba nasadit těžké boty a nárůst hmotnosti vyrovnat vyprázdněním odpadních nádrží. Baťouši na záda a hurá…

.

.

.

K nástupům se slaňuje. Tentokrát bylo lehce poprášíno, všechno pěkně umrznuté. Týden později – pátek před Vánoci už to bylo dost roztátý, všude mokro, bahnito a krapet nechtutno. Teď už jistě zase přituhá, ale týden zpátky bylo hodně vody v řece a na nástupu rozměknuto. Na druhou stranu tam místo jednoho maličkého soplíku natekly dva pěkně macaté.

Měli jsme bezva počasí, ale skála je schovaná v koutečku a spíš odvrácená od slunce, takže je tam vydatně vlezlé chladno. Ale když člověk chce aby mu to namrzalo, tak je to ideál.

Vzali jsme to od prava přímo z ledu na řece. Ponejprv nám hrošík do spár nastrkal nějaké postupové jištění – vrtat není kam, takže frendy a vklíněnce jsou základní výbava. Pokud ale není led a člověk se vrhne hned na těžší cesty, tak ty jsou už pěkně onýtované a stačí presky.

František si pocvičil morál po Pájovi, přidal pár kousků jištění. Vršek je trochu sápačka v hlíně. Poprvé jsme neměli ještě příliš promrznuto, tak to bylo takové okopávání záhonů a naposled jsme zase jističovi dole dělali umělé sněžení z vydatné prachové čepice, co se tam usadila. Těžší cesty víc vlevo končí i ve stěně na řetězu. Na vršku jinak visí jedna zezelenalá lanovice s mailonkou, kterou jsme doplnili o nový kus špagátu.  Kdo si života váží víc, může si přihodit vlastní topovou smyci.

Lezení ve třech má výhodu, že jeden se potí, druhý mrzne a ten třetí si může vydechnout, zahřát se, posvačit a popusti uzdu uměleckému duchu. A když při tom objeví, jak se zapíná automatický ostření, je všechno hned lepší.

Lezení na druhém a sbírání matroše má tu výhodu, že lezec i jistič nemají proš štresovat, dá se to provozovat i v chodeckejch mačkách a otenisákovanejch památečních cepínech a přitom střihat fešácký pozice. Vřele doporučuju, když si nejste jistý – dokud není poctivě zamrznutá řeka, tak se odtud jinak než po laně, nebo lodí dostat nedá, takže i „drobná zlomeninka“ může i přes vydatné mrazy připravit horké chvilky.

Cesty jsou pěkně logicky odstupňovaný od nejlehčích zprava z vody k chuťovce v levé části stěny. Při delším natýkání je přístupový svah a kout u skály parádně natečený spoustou malých krápníků. Takový spíš expedičně hrabavý terén, ale dá se tak trochu vyhnout vyšukávání se po slaňovacím laně s jumarem (díky Františku, až jednou vážně dojde na ty prusíky, tak budu ještě vzpomínat).

Při naší poslední návštěvě byly místo jednoho maličkého soplíku dva pořádné visatce, ale na řece bylo jen trochu přimrzlé tříště a hladina dosahovala skoro až ke stromu (na který se mimochodem perfektně věší batohy, bundy, lidi a vůbec všechno co má člověk touhu pověsit). Prostor je pak omezenější a kdo nechce podnikat heroické výlety nad vodní hladinou, musí vyrazit do poctivých převislých cest – příjemná změna proti již tradičním údolním ledům, ale chce to zdatného tahače a extra dávku morálu.

Všecky fotky co vylezly z foťáku v koukatelné kvalitě dole v galerii, kdo má facebook a je přidanej v oddílový skupině, už je mohl vidět. Tak se nechejte inšpirovat a vzhůru do terénu!

3 komentáře k článku “Mixování u Bechyně”

  1. Mara říká:

    Konečně něco z lokálních terénů. Díky Vojto, pěkný článek i fotky!

  2. K3 říká:

    že mě tam taky někdy vemete……K

  3. Strouhal říká:

    rádi, většinou s námi nikdo moc nechce 🙂

Zanechte komentář