Afghánská mise

5.10.2008 Honza poslal zprávu, že se úspěšně přesunuli do Káthmándú. Projekt Devold Triple North Walls se tím přehoupl do poslední třetiny, o které se budete moci dočíst (budou-li jaké zprávy) v pokračování Podzim v Nepálu. Co se týče Žebra s Lišinem, nemám podrobné zprávy, jak dlouho ještě budou v Afghoši a kdy se vydají i s UAZem zpět. Pokud budou pokračovat ve zpravodajství na expedičním webu, budu aktualizovat zprávy v tomto článku.

30.9.2008 Jak Mára v úvodní zprávičce slíbil, naťukal obsáhlejší článek, vybral fotky a můžete si to přečíst tady všude: lezechoryinfo, marekholecek, adrex a samozřejmě expeditions. Agenturní zpráva vyšla i na webu ČTK: ceskenoviny.

26.9.2008 První část výpravy už je v Kábulu. Honza mi dnes poslal mail, ve kterém všechny pozdravuje. Ještě ten den se objevila krátká zprávička od Máry spolu s fotkami a zakreslenou cestou na horyinfu.  Cestu pojmenovali SWEET 65′ a navržená klasifikace WI5 dává tušit, že se celou dobu sunuli po zmrzlé vodě. Článek postupně vyšel i na lezci a u Máry na webu a třeba taky na Adrexu (to pro pořádek), ale je to všechno stejný.

24.9.2008 Žebro se podle všeho na další pokus o výstup vykvajz, protože dle zprávy na expedičních stránkách šel s Tomem natáčet do Išmurchu, ostatní už vyrazili směr Kábul.

21.9.2008 Pokus Žebra s Lišinem vystoupit na Kala Panju musel být dle dnešní zprávy na expedičních stránkách přerušen, protože Lišin dostal do hlavy šutrem. Píšou něco o blbý helmě, takže ji měl asi zrovna na hlavě, ale stejně se rozhodli sestoupit. Žebro ještě uvažuje o sólovýstupu, ale řešení zřejmě nechává na radu „starších“ v BC.

18.9.2008 Dle dnešní zprávy na expedičních stránkách si střapáč s vlasáčem užívají zaslouženého odpočinku v BC. Vlasáč ovšem trochu zvláštním způsobem a to taháním matroše kamarádů do vyšších míst :-).

17.9.2008 Podle zprávy, kterou dnes uveřejnil Tráva na expedičních stránkách, sestoupili kluci do BC, čímž je prvovýstup úspěšně dokončen.

15.9.2008 Podle zprávy na expedičních stránkách se dnes vlasáči prokopali vrcholovou převějí, tudíž cesta končí v madle a začli sestupovat.

14.9.2008 Podle zprávy na expedičních stránkách dolezli kluci včera pod půlku stěny (SMS zpráva došla Trávovi v noci ze 13.9. na 14.9.).

13.9.2008 Podle zprávy na expedičních stránkách vlasatci nastoupili do stěny.

12.9.2008 Podle zprávy na expedičních stránkách jsou kluci pod stěnou Uparisiny, porenčovali první dvě dýlky a pokud bude dobrý póčo, zítra nastoupěj.

10.9.2008 Dnes poslal Honza SMS, že pozítří se chystaj na lezení. Mám prý pozdravovat všechno. Tak předávám pozdravy všem a všemu.

9.9.2008 Podle zprávy na expedičních stránkách to vypadá, že kluci dorazili do údolí, které vede k Uparisině.

3.9.2008 Z Mazar-e Sharifu stihl mezitím Marous poodesílat první zprávu na všechny možné weby a je tedy i na expedičních stránkách. Podle plánu měla dnes expedice vyrazit směrem k horám, které jsou vzdušnou čarou asi 500km na východ, ovšem po zemi to bude o něco více. Během tří dnů by měli dorazit do posledního města s civilizačními výdobytky, a pak už se uvidí, zda bude fungovat polní technika.

1.9.2008 Na expedičních stránkách vyšla zpráva (tentokrát z pera Žebra), že expedice se přesunula do Mazare Sharifu a 3.září by se měla přesouvat dále směrem k Váchánskému výběžku.

 Já dodávám, že jak v Kábulu, tak v Mazare Sharifu, je kancelář Člověka v tísni (více zde), a expedice zde nachází jak potřebné zázemí, tak samozřejmě cenné informace a zkušenosti, které členové mise této asi nejznámější české humanitární organizace získali během dlouholeté práce v této zemi. Že se kluci octli v zóně, kde válka stále není pouhou minulostí, se přesvědčili hned po příjezdu do kanceláře mise, kdy jedna z prvních věcí, které absolvovali, bylo seznámení s únikovou strategií pro případ napadení objektu. Přesun do Mazare Sharifu s množstvím po zuby ozbrojených check pointů tuto zkušenost jen umocnil. Kluci si taky nechali ušít místní oděv, tak uvidíme, jak jim to bude slušet, jestli se Žebrovi s Lišinem podaří v následujících zprávách zaslat nějaké fotky.

28.8.2008 Podle zprávy, kterou dnes vydal Lišin na expedičních stránkách, dorazili dnes ráno vlasatci do Kábulu.

27.8.2008 Měsíc uběhl jako voda, člověk (tedy Honza) se nestačil ani v dílně otočit a už si zase sbalil ty svoje váčky se vším tím železným a aluminiovým harampádím, kosmickými i přírodními hadry a vyrazil do hor.

Rozloučení v nálevnách přilehlých táborskému náměstí proběhlo v pondělí jaksepatří, všem zúčastněným díky. Přesun do Prahy expedičním vozidlem Favorit v úterý večer byl též bez komplikací, vraceli jsme se jen jednou pro nezbytný plecháček. Odjezd byl navíc okořeněn prezentací videa z výstupu na Kapuru spojené s drobným rautem, takže aktéři byli dostatečně připraveni na únavnou noční cestu autobusem do Frankfurtu (víno prý bylo výborné). Příchod na autobusák 10 minut před odjezdem byl nadstandardní a byl v podstatě shledáním, protože řidič pravil: „Tyhle vaky už jsem přece vez! Kam s tím pořád jezdíte!“

Tentokrát Honzu s Márou čeká cesta do neznáma, i když ne tak docela. V Afghánistánu sice ani jeden z nich ještě nebyl, ale kopec Kohe Uparisina, za kterým se vydávají, byl už v roce 1965 jedním z těch, na kterých 1. československá expedice do Hindúkuše zanechala své prvovýstupy. Ani tak úplně ztracení tam kluci nebudou, protože by se měli připojit k Žebrovi s Lišinem, kteří jsou s expedičním UAZem na cestě už více než dva měsíce a podobnou cestu už podnikli před 2 lety. Jejich zážitky z cest můžete číst zde, což je zároveň místo, kde se dají očekávat zprávy i o pokračování expedice spolu s vlasatci. Samozřejmě se budu snažit aktualizovat dění i tady. A tady je fotka severní stěny té krasavice, do které se kluci chtějí podívat:

 

Nažďár!

Renča

10 komentářů k článku “Afghánská mise”

 1. Pítrs říká:

  Tak vám zase držím penis!:)

 2. slabouch říká:

  tak se tě zase nedotknu !!!!

 3. Zmijovkář říká:

  To jim, Pítrsi, dokážeš držet penis na takovou dálku? To seš teda dobrej! Nebo voni je maj tak dlouhý? Znám frňákovník – že by existoval č********k? Prozraď, jak to je?

 4. Pítrs říká:

  He he, držim ho sobě:)

 5. Zmijovkář říká:

  No to bych teda do tebe vopravdu nikdy neřekl…

  PS: nechceš se dohodnout s Pájou aspoň na ten prodlouženej víkend? (kolem 13.9. mám mysli) Bylo by nám tam všem dobře…

 6. Pítrs říká:

  Hele já teď nevím co dřív mám to hodně nabitý. 13 makám, 20 nevim, 25-28 jedu pracovně se singáčem do jeseníků a 3. října valim do Tater. Tož tak

 7. Mára říká:

  Tak to je super, posílám druhou gratulaci a doufám, že se dočkám i té třetí 🙂

 8. Zmijovkář říká:

  Docela podrobná fotka severní stěny:
  http://i35.tinypic.com/ngr69d.jpg
  (zrobená z Google Earth)

  Pohledy z Google Earth:
  http://i35.tinypic.com/30cc3le.jpg
  http://i33.tinypic.com/2yvudlc.jpg

  Můžete si tam zaletět:
  36°48´08,70´´ N
  72°31´35,80´´ E

 9. Pítrs říká:

  Pěkně vlasáči, velká gratulace na pár dnů si zase můžu pustit penis

 10. Petr Jandík říká:

  Pěkné přehledy, Renčo.
  Jen k doplnění, že na Horyinfo je cesta se všemi údaji vložená také do databáze cest a že ona zpráva na Českých novinách pochází od nás, jen ji tentokrát nevímproč podepsali Redakce. Bohužel nemám vliv na to, co ze zaslaných fotek použijou a tentokrát bych asi dal spíš tu se zakreslenou cestou.

  Do článku na HI jsme doplnili i krásný obrázek stěny od Michala Absolona z Google Earth s dokresleným průběhem cesty od kluků. Móóc pěkné. Ještě jednou gratulace oběma a držím p….alce na poslední kopec.

  Petr

Zanechte komentář