Bechyňská Via ferrata

Ve čtvrtek 8.5. jsme otevřeli novou Via ferratu v Bechyni – Zářečí. Přístup je z obce Zářečí po žluté turistické značce po levém břehu Lužnice směrem na Židovu strouhu. Po cestě cca 300 m, krátké stoupání lesem, na okraji pole odbočit vpravo a po kraji lesa až k široké rokli s potůčkem, po jejím travnatém okraji  k  nástupovému žebříku. Ferrata vede strmými až převislými stěnami, spadajícími až do řeky. Návrat stejnou trasou, ferratu je tedy třeba přelézt dvakrát..

Pozor: obtížnost D (E)

VSTUP NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ ! Helma, úvaz, jistící ferratový set a rukavice nutné!

kontakt pro doplňující informace:  Jiří Rybák, M: 603 288 230

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

mapka

21 komentářů k článku “Bechyňská Via ferrata”

 1. Tom říká:

  Ahoj, moc dekujeme za krasnou feratu za barakem. Muselo to stat strasne casu to udelat, ale vysledek je super. Lanovy most je jako stvoreny, pro hezke fotky.Kamaradky potesilo,ze CHS knizecka je u lavicky a ne az u zvonecku 🙂 Jaka je obtiznost tech dvou cest (vlevo a v pravo) u nastupu na feratu? Diky moc za vasi praci. Lezci z Tejna

 2. Jirka říká:

  Ahoj Tome,

  obtížnost cest u nástupu je cca VI UIAA. Ferrata je vlastně přístupovka do nové lezecké oblasti (ale pšt! je to hrozně tajný!). Až budou nákresky a popisy cest, pošlu. Nechte mi e-mail, pošlu zatím info k oblasti na pravém břehu – Skály u lávky. JR jiri-rybak@seznam.cz

 3. Péťa říká:

  Ještě jednou díky za možnost vyzkoušet novou ferratu v den jejího otevření. Vůbec jsme o ní nevěděli, takže to bylo hodně nečekané zpestření návštěvy Bechyně. Díky za půjčení setů, lezení (až ke zvonečku) jsme si hodně užili.. Cesta je místy pěkně náročná a výborně postavená… Most a lavička jsou už jen třešnička na dortu..
  Už vím, kde se zastavím, až zase někdy pojedu na jih..

  Ze severu zdraví „ti čtyři s vlastními sedáky, z nichž jeden jel zpět na lodičce“ 🙂

  P.

 4. Jirka říká:

  Pro čtyři ze severu mám nějaké docela povedené fotky – pošlete na sebe e-mail.. JR nebo napište na jiri-rybak@seznam.cz

 5. Péťa říká:

  Čtyři ze severu děkují za fotky! :o)

 6. dostik7 říká:

  Jeden ze ctyr ze severu taky dekuje. Pekne. Uz se tam chystam s detma…

 7. Humík říká:

  Super počin. Veľmi milo ma to prekvapilo. Fakt je to urobené na úrovni. Už sa teším čo tam vykopete za cesty. Akurát sa trošku bojím že kým sa človek doštrachá pod nástup s vercajgom tak ho prejde chuť na lezenie 😉 Každopádne klobúk dolu za množstvo odvedenej práce.

 8. šíma říká:

  Palce hore, výborná práce. Poslední dobou mě to začíná strašně lákat to lezení po nakloněné rovině =) A tahle ferátka je takový poslední dostrk k tomu začít. Ač bechynák neměl jsem potuchu, kolem řeky je takový lezeckých cest. Ještě jednou díky za Vaší snahu.

 9. pazi říká:

  Ahoj, dneska jsem jel okolo na lodi a zhruba 5 metrů než se vyleze k lavičce, je vytržené to jistící lano se skobou ze skály, tak abyste to věděli. ahoj

 10. milan říká:

  Ahoj, ve středu 30. 7. 2014 jsem šel ferratu a kromě vytržené kotvy, kterou zmiňuje příspěvek výše, jsem zjistil, že při výlezu ke zvonečku je volná asi 3. kotva lana odspodu. Dá se povytáhnout. Asi špatně vytvrdlé lepidlo.
  Jinak je ferrata super.

 11. Jirka říká:

  Ahoj všem, kotvy v traverzu i v převisu – 1. srpna vše znovu osazeno a zalepeno, lano napnuto. Užijte si prázdniny. JR

 12. Eva říká:

  Nádherná ferrata na krásnym místě! Dala zabrat a potěšila a to to vypadá ještě i na nové lezecké cesty..díky za takové možnosti zrovna v naší víkendové destinaci ! 🙂

 13. jura říká:

  Máme s Lukášem radost z ohlasů, je to pravda, lezecké cesty vznikají.. bohužel jenom když zrovna neprší. Ale pracuje se na tom. Hezké babí léto všem.. J.

 14. Koloděj říká:

  Ahoj Jirko, cesta je parádní, díky moc. Pěkný silový trénink na lezení. Ta kotva ke zvonečku je znovu vypadlá, včera tam spadnul nějaký kluk do jištění a kotva je venku.
  Máš někde info k lezeckým oblastem u Bechyně? Chtěli bychom se tam podívat a vyzkoušet, co to je Bechyňských V-VI UIAA 🙂 Ještě jednou díky a měj se fajn,

 15. jura říká:

  Zájemcům můžu poslat primitivní schémátka s popisy cest na oblast Skály u lávky (naproti Židovce). Oblast je nová, otevřená 2013. Stačí poslat e-mail na jiri-rybak@seznam.cz nebo kontakt sem. Kotva ve ferratě znovu osazena – už naposledy.

 16. Tomáš K. říká:

  Prosím o zaslání…

  Díky Tomáš

 17. Karel F. říká:

  Ahoj,
  ferrata super, po lehkém oddychu na lavičce, která představuje geniální vychytávku, jsme si šli i zazvonit. Moc super ferrata.
  Prosím o zaslání schémátka s popisy cest, až příští rok pojedeme zase na chatu a znovu si půjdeme dát ferratu tak bychom si rovnou i něco vylezli.
  Díky díky

 18. jenik říká:

  Cau! Volna prvni kramle na sestupu(nastupu), prvni kramle pod zebrikem. Na nášlap drzi,ale na tah jde ihned ven. Nechal bych příspěvek na opravu,ale vzhledem k hladině 200cm jsem ke kasičce nedoručkoval.

 19. Nejtěžší česká ferrata | Jakub Cejpek Photography říká:

  […] jezdí na zajištěné cesty po celé Evropě a přitom má za humny takový skvost jako je Bechyňská ferrata Cesta tam a zpět (D-E) z dílny Jirky Rybáka&Co (tímto se skláníme a děkujeme). Je opravdu tak obtížná, jak sami tvůrci proklamují? […]

 20. decimax říká:

  Ahoj, včera jsme tu vaši feratatku navštívily a byla super!Zdravím z Olomouce

 21. Miroslav Brooš říká:

  Ahoj
  Tak jsem s kamarády slezl vaší ferrátku a musím říci, že nás po fyzické stránce parádně prověřila. Vraceli jsme se z Julek a byli jsme už mírně povýšil… Věděl jsem o ní jen to, že prý je nejtěžší v Čechách… Po „železném “ sestupu k Lužnici jsem si říkal, no nic moc. Ale pak to začalo být zajímavé a dostali jste mě perfektním lanovým mostíkem! Zbytek cesty a zazvonění na zvoneček hraničilo s takovými libústkami, jako je ferrata na Grosse Priel, Imster klettersteig, výstup na Zugspitze Jubilaumswegem, ferratou Alleghesi a dalšími nádhernými kousky v Alpách. Takže tímto děkuji za super zážitek!

  Míra

Zanechte komentář