Hohes Dirndl – Maixkante (12.6.2015)

DIRNDL13_slahoun_dolejzaPůvodně jsme měli v plánu ménědélkovější vícedélku s plochým bříškem, ale nakonec vyhrály kypré tvary této krasavice Maixkante na Hohes Dirndl v oblasti Dachsteinu poskytující pro nás zajímavější kombinaci nabízených požitků viz tabulka.

 

 

 

 

cesta Maixkante – vícedélka Ménědélka
obtížnost 4 až 5+, jedno místo 6 5+ až 6-, několik míst 6
výška 700 m 300 m
čas 5 až 7 hodin 3 až 4 hodiny
kvalita **** *** až ****
možnost jištění *** **
charakter spáry, komíny, plotny strmé plotny
rok výroby 1929 1979
prvovýstupce Kurt Maix und Wolfgang Höfler Klaus Hoi und Hugo Stelzig

DIRNDL07_maixkante

Vyrážíme ve čtvrtek večer. Dálnice Pyhrn-autobáhn je částečně zavřená, takže se musíme vracet a objíždět po státovce za vydatného deště a bouřek. Po půlnoci konečně přijíždíme k dolní stanici lanovky na Hunnerkogel.

 DIRNDL01_auto

Spaní v autě

DIRNDL02_auto

Dálnice

V pět vstáváme, v šest vyrážíme.

DIRNDL03_nastup

Nad námi Hunnerkogel, vlevo Hohes Dirndl

Zanedlouho míjíme chatu Dachstein-Südwandhütte a pokračujeme dál. Následující cesta je společná s nástupem pod klettersteig Johann. Nad chatou nejprve kousíček nahoru, pak odbočujeme z turistické cesty.

DIRNDL04_nastup

DIRNDL08_nastup_nad_chatou

 

DIRNDL05_dachstein_sudwand_hutte

Dachstein-Südwandhütte

DIRNDL06_nastup

Schéma nástupu

 Částečně sestupujeme a traverzujeme pod skalní práh, který přerušuje přístup pod stěnu. Práh je zajištěný ocelový lanem. Po překonání prahu se nacházíme ve spádnici Hohes Dirndlu. Pod stěnou leží ještě starý sníh, který obcházíme nejprve zleva, kde terén vytváří jakýsi „hřebínek“.  Zde odbočujeme z přístupu pod Johanna a vydáváme se přímo vzhůru pod stěnu. Posledních cca 150 metrů nazouváme mačky. Nástup je ve šluchtu pod jižní stěnou cca 50 metrů za začátkem šluchtu po levé straně. Je tam pěknej sříbrňáček. Začínáme lézt v 8 hodin.

DIRNDL09_nastup

na sněhu pod skalním prahem

DIRNDL10_snih_nastup

nad námi ve žlabu nástup do cesty

Obtížnost výstupu je poměrně vyrovnaná. Začátek a konec výstupu byl napřímen v rámci sanování cesty. V první třetině stěny jsou pětkové délky prokládány lehčími, to si až začněte myslet, že to odsjepá a že v jednu jste nahoře a v deset večer doma v Táboře.

DIRNDL11_stand

štand na hraně

DIRNDL13_slahoun_dolejza

Šlahoun dolejzá

DIRNDL14_slahoun_oddolejza

Šlahoun odlejzá

DIRNDL15_paja_dolejza

Pája dolejzá

Druhá třetina stěny je až na výjimky pětková. Převážně spáry a komíny ve kterých byli prvovýstupci jako ryby ve vodě a získávali potřebnou časovou rezervu. Znáte u poučku, že spáry se nedá vypadnout, a z komína vypadne akorát blbec?
Představte si třeba kolmou komíno spáru širokou, tak že se do ní vejdete akorát s batohem, ale už se uvnitř neotočíte. Venkem to vylézt nejde, protože je tam rajbas. Uvnitř spáry taky rajbas, jen občas chyt. Obtížnost je za 5 a jištění po 10 metrech (v topíčku 5- a 4) . Nebo 45metrů dlouhá kolmá až mírně převislá komíno spáro délka, jištění po 10 metrech, obtížnost 4+ až 5 (v topíčku 4 a 4+).
Zde se nachází i nejtěžší místo cesty 6 (5+/A0). Komín je zde přerušen plotnou. Tohle jediný místo nám naopak přišlo lehčí než je v topíčku.
V půl druhé jsme dolezli jedenáctou délku a jsme přesně v polovině stěny. Je zde ideální plácek na to si dát svačinu.

DIRNDL16_paja_dolejza

DIRNDL17_paja_dolejza

střední partie stěny

DIRNDL18_na_standu

štand

V poslední třetině stěny (po výlezu z komína) se změní charakter výstupu. Následují tři lehčí délky obtížnosti 2 až 3+, které jsme lezli současně. Zde není žádné mezijištění, a tím se stává výstup trochu náročnější na orientaci. Jako dobrý orientační bod je možné použít výrazný kout ve spádnici vrcholu, kterým vede originál prvovýstupu. Z našeho pohledu je to mírně vlevo. V rámci sanování cesty byl výstup z cesty napřímen po pilířku vpravo od tohoto kouta přímo ve spádnici vrcholu. Na začátku tohoto kouta je štand, ze kterého cesta uhybá doprava na pilířek a vede přímo po tomto pilířku na vrchol. Obtížnost dolezu je zase poměrně konstantních 4 až 4+ jedno míst 5-. Občas je to lámavé. Na vrchol dolézáme v 17 hod.

DIRNDL19_vrchol

na vrcholu

Honěj se bouřky, tak chvátáme dolů. Sestupovat je možné slaněním, nebo scházet po západním hřebeni obtížnost za 3. My volíme tu první variantu. Z vrcholu sestupujeme kousek po západním hřebeni ke slaňáku. Následují 3 slanění na ledovec, pak po ledovci na horní stanici lanovky na Hunnerkogel, dále po značené částečně zajištěné cestů zpátky k chatě Dachstein-Südwandhütte a na parkoviště k autu. Zde jsme asi v 20:30.

DIRNDL20_sestup

sestup

DIRNDL21_sestup

Fotky: Petráček a Hrošík

Zdarec Hrošík.

8 komentářů k článku “Hohes Dirndl – Maixkante (12.6.2015)”

 1. K3-ta co suší prádlo před krbem říká:

  Krása ……tak a teď by jsi mohl vyvézt taky tu, co napekla a čekala věrně doma…..

 2. slabouch říká:

  a ty co ti hlídali děti na kroužku…

 3. Kleboň říká:

  Krása, kucí…moc hezká cesta!!!

 4. Martin říká:

  no já si teď jenom doháním léta strádání…:)))

 5. hrosik říká:

  Vyvezu Vás všechny, ale jen když budu moct vybírat co polezeme 😉

 6. Martin říká:

  …dejte si něj bacha, leze jen to co je v SEZNAMU.

 7. Jakub říká:

  Hoj, dobrej počin borci. Taky jsem měl v hledáčku, když jsme byli před 14 dny z jihu Dachu…parádní linie!

 8. Mára říká:

  paráda chlapci, pěkná práce.

Zanechte komentář