Maukspitze Westwand – „Buhl“ (3.9.2016)

rsz_1wp_20160903_010V pátek podvečer vyrážíme s Petráčkem směr Wilder Kaiser. Tento výlet je tak trochu léčbou a behaviorální terapií, protože Petráček s Elzou se nakazili písečnou závislostí, která je těžce léčitelná, zvláště v pozdních stádiích. Petráček je zatím v prvním ještě léčitelném stádiu, takže se mi ho podaří vytáhnout do hor 😉

Cesta ubývá rychle, až na půlhodinové zdržení na rakousko-německých hranicích za Salzburgem, kde je dálnice zúžena do jednoho pruhu z důvodu kontroly migrantů.

Naším cílem je západní stěna Maukspitze ve Wilder Kaiseru.  Cestu vylezl v roce 1943 Herman Buhl (toho mám nejradši). Označení západní stěna je trochu nepřesné, cesta je orientovaná spíš na jiho-západ, takže hned odpoledne se do ní dostane sluníčko. Jedná se o klasickou alpskou tůru, sledující nejmenší odpor ve stěně. Měli jsme možnost porovnat topo z Bergsteigen.com a toto od Markuse Štádlera (viz. odkaz dole) a rozhodně doporučujeme pečlivější, přesnější a aktuálnější provedení od Markuse Štádlera. Topo ze serveru bersteigen.com neodráží skutečnost, že cesta byla v roce 2006 sanována nýty. Cesta nyní zapadá do místního standardu, takže skob a nýtů je použito právě tolik aby se člověk bál tak akorát:).

První dvě délky jsou rozlámané, pokud zrovna lezete po skále, nebo klouzavé pokud zrovna lezete po trávě. Strakoničáci tomu říkají zahradničení.

WP_20160903_009

3. délka kouty a komíny za 5-

Třetí délkou začínají hlavní obtíže stěny sledující cca 100 metrů vysoký zářez, který je už zdálky viditelný. Čtvrtá délka je dříve obávaná širočina Woll-Woll. Jedná se o celkem nepříjemný otevřený kout, se spárou na rameno a celé to končí komínem. I poté, co byly do koutku přidány dva nýty, lezení nepostrádá nádech dobrodružství. Po vylezení koutku následuje komín, který je zpočátku poměrně úzký a směrem nahoru se zvolna rozšiřuje. Lezec pod námi vlezl do spodní části komína hlavou, kde se zaklínil přilbou z důvodů úzké šíře komína, zatímco spodní část těla měl stále v převislém koutku pod ním. Naštěstí se mu tuto prekérní situaci podařilo nějak vyřešit.

WP_20160903_010

4. délka – otevřený kout Woll – Woll za 6+

Pátá délka není o moc lehčí než ta čtvrtá – pokračuje poctivé namáhavé šestkové lezení v koutě a komínech. Parádní expozice.

Šestá sedmá osmá délka je mírně položenější lezení v plotnách a koutech.

Devátá délka je 40 metrový traverz doprava, který se leze technicky A0/A1 nebo čistě je to za 8+.  Nýtů a skob je v délce tolik, že vždycky dosáhnete z jištění do jištění. Na nohy je tam občas nějaký ten stup, ale pár hluchých míst tam je. A pokud jste překližkový lezec, tak vám je stejně fuk, jestli tam jsou stupy nebo ne ;-).

rsz_wp_20160903_011

WP_20160903_016

9. délka – hákování v traverzu

Následují dvě pětkové délky, jedna kratší za 5+ a druhá delší za 5.  Pak už následují tři až čtyři délky zahradničení v prvním až třetím stupni. Nejprve ukloněná travnatá rampa směřující doprava. Na závěr výlezový komín vlevo.

WP_20160903_021

Balíme na vršku, z vrcholu je mimořádně krásný výhled na okolní údolí a kopce. Sehr empfehlenswert.

 

WP_20160903_024

Maukspitze

rsz_wp_20160904_001

Východní část Wilder Kaiseru, Mauspitze je výrazný vrchol úplně vpravo

Topo:

http://www.stadler-markus.de/alpinklettern/wilder-kaiser/kletterrouten/maukspitze/routeninfos/beschreibung/mauk-westwand-buhl.html

Report:

http://www.rocksports.de/forum/showthread.php?tid=506

Časy: parkoviště – vrchol – parkoviště cca 11 hodin

Výška stěny cca 400 m, celkový převýšení od parkoviště cca 1400 m.

Materiál: 1 sada vklíněnců a friendů, expresky, pár dlouhých smyček se hodí na prodloužení jištění, jedna dvě smyčky na protahování hodin se hodí

Obtížnost: 6+/E3, hákování A0 až A1 více viz topo.

Vysvětlivky k Ečkové stupnici ve Wilde Kaiseru: http://www.stadler-markus.de/alpinklettern/know-how/ernsthaftigkeit.html

 

Zdar Hrosík

 

2 komentáře k článku “Maukspitze Westwand – „Buhl“ (3.9.2016)”

  1. Mára říká:

    Slušná práce chlapci, díky za pěkné císařské počtení.

  2. Lukýno P říká:

    Super inspirace. Zase se mi při čtení spotily prsty 😉 Zkoušeli jste tu traverzovací délku volně? Je to tuhé?

Zanechte komentář