Žalostný stav našich skal

img_2008.JPG     Ačkoliv se již dlouho snažím o to, aby lezení po našich domácích terénech nebylo jen prodírání se v houštinách a lezení po mechu, tak se stále nedaří dobrat uspokojivého výsledku. Pokusím se o hrubé zmapování stavu našich skal.

 

    Poměrně dlouho se snažím dát dohromady nového lezeckého průvodce po skalách v okolí Tábora, ale nechce se mi vydávat něco o skupince zamešených skal. Proto se snažím postupně dávat ty naše zamešince dohromady, ale jde to zatraceně pomalu. Takže pokud se nezačne ze sanací ve větší míře, průvodce se asi nedočkáme. Jedná se většinou o okrajové skalky, ale sanovat potřebují taky. Navíc i v častěji lezených cestách není nejlepší jištění. 

     Protože nikdo sám od sebe nezačne s nějakou čistící aktivitou, musí se za to někdo postavit a začít rozdávat konkrétní úkoly. Jelikož mám problematiku trochu zmapovanou, pokusím se o to sám (kontakt: marek.blaza@seznam.cz). Správcem táborských skal je Jirka Rybák, takže se můžete obracet i na něho.

     Prosím všechny, komu alespoň trochu na našich skalách záleží, ať se ozve a hlavně pomůže. Jedná se především o čištění skal od mechu. Přejištění zvládneme samy s Jirkou.

Situace na skalách v údolí Lužnice pod Táborem:

První lom zvětralá skála, několikrát čištěno. Leze se pouze v plotně, levá část je zarostlá a lámavá. Upraven nástup a ořezání stromků (Mára, Sifon 2005), kontrola stavu + výměna skob v Uzívu (Mára 2005), přejištěna Caramba a vytvořen nový slaňák (Víťa Novák, Petr Hnojna, Mára 2006) Nová cesta od J.Rybáků v pravé části plotny „Na světě je přece krásně“ asi za 7- (2006), bohužel je dost lámavá, doporučuje použít helmu!

img_1917.JPG

Kytičky v plotně – Uzív (6-) v Prvním Lomu.

Klokotská (skála ve svahu přímo pod Klokotským klášterem)Tři lehké cesty (2 až 4-). Jištění je po starých velmi špatných skobách. Totálně zarostlé a téměř nelezitelné.

Na Papírně (skála mezi Prvním a Modrým lomem, přímo u silnice)Pouze jedna cesta Poslední Mýtus (7) (nutno vyměnit nýt), možnost dělání nových těžších cest.  Ořezané stromy stínící na skálu (J. Rybák, Mára 2007), totálně zamešeno.  

Jarní Stěna (skála pod klokotským hřbitovem, ve vrchní části svahu) 14 cest (3 až 5). Cesty jsou velmi dobře zajištěny skobami, vedou ve velmi pevné a krásně členité skále. Ideální pro začínající lezce. Vykáceno roští nad skalami i pod (Míša Středová, Ondra Král, Vojta Pražma, Mára 2006) . Totálně zamešeno, navíc se zde utábořil nějaký bezdomovec, který si ze skal dělá odpaďák.

img_2024.JPG

 Byteček bezdomovce nad Jarní Stěnou.

img_2023.JPG

Jarní stěna.

img_2022.JPG

 Nástup do Lískové cesty (3), Jarní Stěna.

Modrý lom. Nejoblíbenější lezecká oblast v údolí, jezdí sem i přespolní. Vše viz článek „Co nového v Modráku“ Štochejle – květen 2007.

img_1919.JPG

 Levá část Modrého lomu opět začíná zarůstat.

Srdcovka (skála mezi Modrákem a Benešovým mlýnem). 11 cest (2 – 5), několik starých skob a jeden pranýt. Ořezané stínící stromy (J. Rybák, Mára 2007). Dnes vše zamešeno.

img_0423.JPG

 Srdcovka zbavená stínících stromů, foto je z dubna 2007

img_0425.JPG

Pravá část Srdcovky.

Jelení skok (skála na druhém břehu Lužnice naproti restauraci Harachovka). 13 cest (3 až 6), poměrně pevná skála, kromě dolezu v prostřední části, která je dost lámavá.  Přejištěna je pouze cesta Stěnová (5) (T. Kubišta 2004), jinak jsou zde pouze staré skoby. Prostřední část dolezů byla důkladně vyčištěna (V. Pražma a spol. 2006), ale díky tomu, že ne až dolů, je zbytek skal pod slušnou vrstvou hlíny. Díky tomu se nedá prostřední část moc dobře lézt. Zbytek lehčích cest zarůstá mechy.

img_1935.JPG

 Nástup do cesty Stálých zákazníků (4) a Boční (3) – Jelení Skok.

 Nová Skála (skála na pravém břehu Lužnice asi 1 km za lávkou přes řeku). 7 cest (2 až 6-). Kromě cesty Křeč (6-) je skála bez skob a pěkně zarůstá. 

img_1932.JPG

 Cesta Křeč (6-) od J.Pištěka je jediná čistá bez mechu. 

img_1929.JPG

 Pokud si chcete zalézt na Nové skále potřebujete mačetu. 

Skála u mostu (skála ležící 20m vpravo za mostem na Bechyň). 6 cest (3 až 6). Kompletně přejištěno a z 80% vyčištěno. Odstraněny stínící stromky, trochu upravené nástupy. Přidány 2 slaňáky, dosud není odstraněno staré jištění. V některých místech jsou volné bloky, proto pozor! Až bude oblast hotová poskytnu přesný popis.   

img_2037.JPG

Spodní masívek na Skále u mostu.

 

Tíživá situace je i na skalách u Bechyně (Větrovy, Mamut, Dopoledky).

Choustník je díky pár lidem celkem bez problémů a je zde radost lézt.

Mára 

 

 

 

 

5 komentářů k článku “Žalostný stav našich skal”

 1. fakir říká:

  Ahoj,rád pomůžu.Až budeš mít čas dej vědět.Tomáš PS kontakt na foun mají Slaboši

 2. hrosik říká:

  Ahoj Máro, pomůžu ale nerad 😉

 3. Jarda H. říká:

  čau Máro, určitě se připojim, jen mi musíš dát vědět předem alespon nějakej ten den.

 4. HonzaK říká:

  Máro, taky pomůžu.

 5. mara říká:

  Díky za odvahu, až se trochu srovnám po cestě za velkou louží, tak se ozvu a něco uděláme. Ještě jednou moc dík všem odvážným.

Zanechte komentář