Brigády = průvodce

      Dávám do placu další asi marný pokus o pomoc s čištěním táborských skalek, ale nedá mi to. Od posledního článku ze září 2008, uběhla nějaká doba a ohlas je mizerný. To, že dokud nebude většina skalek v lezitelném stavu, nebude ani průvodce je již obehraná písnička. Doufám, že se někdo ozve a pomůže, ačkoliv je sezóna v plném proudu.  

 

   Pokusím se nejdříve popsat, co je za poslední půlrok na skalách doděláno, rozděláno a nakonec stále zaděláno (od mechu). Takže …

 

Doděláno jest :

Polední stěna na Dopoledkách je komplet očištěná, přejištěná borháky, zdvojený slaňák, jedna nová cesta od Šlahouna. Zásluhu na tom má především Šlahoun, Touža, Hrošík.

Šlahoun leze Polední cestu (5+), asi bude po letech první kdo ji lezl a přejištěním rozhodně nezlehkla.

Klokotská je komplet přejištěná a očištěná. Je tu 14 cest (obt. převážně 3 až 6), použito 21 nýtů a 4 slaňáky. Jsou to takové kvaky, ale zase jsou tu cesty pro začátečníky hned ve městě. Pozor skála je místy lámavá, je třeba dávat pozor a poklepat na chyt jestli není uvolněný. Ještě upravíme přístup pod skály a nástupy do cest.

V zimě tu Jirka vytvořil i tréninkový led. 

 Petr v cestě Boryš umí po skalinách (6) na Klokotské.

Skála u mostu je komplet přejištěná, Jirka dodal ještě sestupové lano, takže se nemusí pod stěnu slaňovat. Nástup do cest je ve svahu, který je plný jehličí, možná by stálo za to, to trochu odhrabat a udělat terásky.

 Co tu máte nového, Máro? Skálu u mostu, Honzo!

V Modrém lomu je dodán druhý slaňák v půlce cesty Konipasí, jinak je vše hotové.

Rozděláno :

Na Choustníku je dodán nový borhák do Traverzové a Lavinové. Někdo ukradl novou smyčku v Babím Létě, turista to asi nebyl. Jirka dodá novou a případnému zloději vzkazuje, že jich má doma plné role a dá mu ji zadarmo. Víťa přislíbil přejištění Rácochy. Je třeba očistit některé cesty, odřezat staré jištění (nýty) u přejištěných cest a odnosit odpadky po turistech.

 Martin v cestě Elišky Ouředníkové (6+) na Choustníku.

Jarní stěna je z poloviny hotová a je tu sedm nejhezčích cest už lezitelných po novém jištění. Nutné je zbytek dočistit a přejistit. Bude také třeba odnosit odpadky po bezdomovci a odhrabat nástupy cest. Potřebuji dobrovolníky na čištění, hlaste se! Už se na Jarní pracuje od roku 2006 a pořád není hotovo. Začíná nám to pomalu zase zarůstat a ve dvou jde čištění pomalu!!!

Jelení skok má dočištěný dolez ve střední části. Je třeba dočistit zbytek a přejistit. Potřebuji dobrovolníky na čištění, jinak zbytek doděláme s Jirkou.

Mamut má lehce očištěné některé cesty, jinak nic. Je třeba skály dočistit a vyměnit staré jištění (nýty, skoby). Bude to dost práce, takže větší počet dobrovolníku bude nutný.

Navrhuji termín 20-21. 6. 2009, přes den čištění, výměna jištění a lezení. K dispozici bude soudek s pivem. Večer 20. 6. proběhne moje loučení se svobodou, takže i na kultůru dojde.  

 

Pája v Yosemitské spáře (8-) u Mamuta.

Zaděláno :

Větrovy jsou total mimo a leze zde jen masochista. Nutno komplet očistit a přejistit. Práce pro hodně lidí, ale výsledek bude stát za to. Ve své době zde bylo nejlepší polezení na Táborsku! Vzdušné cesty s nádherným výhledem na řeku.

Srdcovka je na tom také bledě, navíc po vyčištění nenabízí nic než polezení v lehkých cestách, a to dneska nikoho nemotivuje, navíc je skála hned u silnice. Nutno ořezat zarůstající vegetaci, očistit od mechů a vyměnit staré jištění.

 

Závěr :

Ostatní skalky jsou již v lezitelném stavu a nepředpokládám větší zásahy. Akorát je třeba, aby se na nich trochu lezlo, jinak opět zarostou. Je to škoda, protože některé cesty jsou opravdu nádherné a nezaslouží si zapomenutí. Většina lidí jezdí jen do Modráku, pár odváženějších ještě na vybrané cesty na Choustníku a u Mamuta, ale jinde už se moc neleze. Pokud někomu řeknu, že je tu nová oblast, která má výšku 8 metrů a vedou na ní jen tři cesty obtížnosti 5-6, tak jsem mu pro smích, vůbec ho to nezajímá, i když ji bude mít za barákem. Přitom stačí si vzít 30 metrové lano, dvě expresky a zajet se vyblbnout na odpoledne po práci. Nechci se nikoho dotknout, ale dnes nikdo nic nového zkoušet nechce, navíc na skálu, na kterou vedou jen tři cesty. Každý si leze to své jisté, co zná, co má dobře nacvičeno. Příkladem může být Mužík u Harachovky, Čertovo Břemeno u Jistebnice nebo Kapitán u Stádleckého mostu. Kdo tam byl? Neznám moc lidí, kteří by tam lezli. Bohužel to platí nejen pro pidi skalky, ale i pro větší oblasti, například Větrovy, Smutnou, Dopoledky atd.. Může to být i tím, že se o těchto skalách moc neví. Každopádně pro lepší informovanost, dávám postupně jednoduché nákresky do krámu (HUDY Tábor), které si může kdokoliv okopírovat, případně doplnit o nové cesty, návrhy, změny obtížnosti, atd.. Budou tam nejen malé skalky, ale i Modrák, Choustník, Mamut, včetně novějších oblastí na Smutné.

Doufám, že na tom nejsme ještě tak špatně, že se nedokážeme postarat o vlastní skály.

Hore zdar, táborským zvlášť

Mára

29 komentářů k článku “Brigády = průvodce”

 1. lipenský šakal říká:

  Jak loučení se svobodou??Máro za lahvinku červeného(dáme ji spolu) ti to rozmluvím.Bejt v Tá tak čistím skalky,takhle se proháním po Lipenku na loďkách.

 2. Mára říká:

  Chýbíš nám tu šakale Lipenský, Jarní skála po tobě pláče. Jináč lahvinku dáme, ale rozmluvit si to už nenechám :-)

 3. Jirka (Jura) Rybák říká:

  Pěkně jsi do nich (nás) všech zarejpal.. Chápu, že hodně lidí je už moc velkejch horolezců na to, aby jezdili na několikametrový minioblasti okolo Tábora. Ale je pravda, že je tam několik perliček, kde čistý OS bych hodnotil výš, než dvacátý sedmý RP přelez Yosemity.. Jinak přínosnej článek, jsem zvědavej na reakce. Zatím jedna výmluva… no, uvidíme. JR

 4. lipenský šakal říká:

  Máš pravdu Jirko,je to výmluva.Proč bych neujel 120km po šichtě do Tá,abych mohl očistit skalku.Buď mým benzínosponsorem a čistím rád :o)).
  Já ti to ještě vysvětlím Máro :o)).

 5. Kočka říká:

  co to? co to? září 2009? to už bylo? doprčic, to jsem něco prošvihla! tak jaký je vlastně rok? neunesli Máru ufoni? nebo nastala změna kauzality času a vesmíru? žádám vysvětlení!

 6. Kočka říká:

  jinak pěkný přehled … k problému lze říci jediné, když se o něm nemluví, jakoby neexistoval, existuje spousta jiných, které si za něj každý chtě nechtě dosadí … kdyby tu tenhle článek byl už několikrát, možná by to bylo jiné, i když kdoví

 7. mara říká:

  Rok jsem opravil, díky za upozornění.

  Jak často by tu nějaký článek o čištění měl být, aby šel někdo pomoct, máš představu? Loni se na základě článku ozvalo pár lidí, ale když jsem jim zpětně zavolal, tak čas něměl nikdo. Kromě Polední, tam to zafungovalo. Blbý je, že pokud mám na čištění chvilku čas, tak o tom nejdu psát na stránky, ale jdu rovnou dělat, protože tak rychle nikdo stejně nepřijde a dopředu stejně nevím jestli budu mít čas, což samozřejmě komplikuje situaci. Proto jsem se pokusil najít termín, kdy budu moct na 100% a dal to na Štochejle, plus povídání o situaci co se děje okolo čištění a přejišťování. Toť vše, další článek na toto téma bude nejdřív v září, páč po Mamutu se budu věnovat něčemu jinému, než čištění a přejišťování.

 8. Kočka říká:

  Slovíčkaření, to by nám šlo Máro, co? Akorát nevím, kdo z nás dvou je na to větší expert :-) … vím dobře, kolik času a práce dá obsáhlý článek jako tento, takže dávat sem častěji něco takového je nesmysl, ale krátké annonce typu: dnes jsme očistili to a to, dodali nový borhák místo staré skoby v té a té cestě, počítáme, že tady budem pokračovat v nejbližší době a je třeba udělat to a to, pomoc by se šikla, kdo má zájem, ať se ozve … to by se mohlo zkusit … nejsem idealista a netvrdím, že tím pádem bude zájem veliký, problém všech v dnešní době je především zoufale málo času, ale z psychologického hlediska je lepší, když je průběžně vidět, že se něco děje, pak víc lidí zauvažuje, že by si udělali čas na něco malého konkrétního … ale jak jsem psala výše, celkový přehled je super, stejně jako konkrétní termín větší akce … jinak z globálního hlediska si myslím, že to, že to jde pomalu, není žádná tragédie, to je prostě život

 9. mara říká:

  To, že se někde něco udělalo, nebo se chystá, jsem pravidelně dával do komentářů pod předchozí článek „Hele Máro kdy už bude průvodce“, to se můžeš podívat a doufám, že to takhle stačí. Pokud to někdo nečte, tak to znamená, že ho to nezajímá a tudíž asi ani nepomůže. Že to jde pomalu je pravda a nic s tím nenadělám, jen mi vadí jízlivé poznámky kamarádů, že o tom kecám hrozně dlouho a nic.

  Proto znovu a durazně opakuji na průvodci pracuji jen ven stylu zaznamenávání údajů, fotek, textů, ale nic dalšího nevytvářím, protože to nemá smysl pokud se na skalách ještě pracuje.

 10. slaboush říká:

  Z pohledu přizemisráče můžu říct, že donutit někoho aby něco očistil je úkol v pravdě gigantický
  Šoupač prdelí od Lužnice :-)

 11. elzoid říká:

  když má na to někdo čas tak ať si čistí

 12. slaboush říká:

  a že by sis okopával trošku vyšší skalku? bez sadby!!!

 13. rozsévač říká:

  Elzo teď ses odkopal, ty nám skály po nocích osazuješ bordelem

 14. Kočka říká:

  Máro, přece víš, jak funguje internet. Když něco nedáš na první stranu, prokliká se k tomu jen ten, kdo to opravdu hledá. Ale o takové lidi snad nejde. Předpokládám, že s těmi jsi v trvalém kontaktu. Něco jiného by bylo, kdyby tady byl výpis posledních komentářů, tak by doplňování do starého článku bylo dostačující, ale bez takovéto funkce platí jediné: jakmile ti článek odjede z titulní strany, je mrtvý. Takhle internetový média prostě fungujou a nic s tím neuděláš. Nejde přece o ty lidi, kteří to chtějí dělat trvale, ale o ty, kteří by rádi čas od času přiložili ruku k dílu. Ale to udělaj, jen když je na to někdo upozorní. Nikdo na světě je nepřinutí, aby kvůli tomu programově sledovali, co se v tomhle směru děje. Předpokládat, že pomůže jen ten, kdo se o to zajímá a ten si to najde, je přinejmenším naivní. Pomůžou i ti ostatní, ale sami pro to neudělají vůbec nic. S tím nemůžeš počítat. Musí se o tom za prvé dozvědět, mít zrovna v tu chvíli čas a chuť a musíš jim říct, co, kde, jak a jaký si maj vzít vybavení a nářadí, případně jim to nářadí přinést. … a říkám jen to, jak to je, není to žádný návod, jak by se to mělo dělat … že se ti nechce nikoho nutit, to chápu, je s tím víc práce, než se samotnou prací ve skalách, takže se neboj, že bych se ptala, co je s průvodcem :-D … a osobně vítám i takové souhrnné přehledy, který jsi teď udělal

 15. Mára říká:

  Protože, skalky v údolí čistíme s Jirkou jen po odpolednech v týdnu, když máme na chvilku čas a máme na to i chuť, tak na to upozorňovat dopředu článkem fakt nebudem, to za to opravdu nestojí. Nejsem ani naivní, že budu čekat, když dám něco do komentářů ke starému článku, že to bude každý číst a volat mi, že chce pomoct. Pro mě jsou důležití ti lidé, kteří chtějí pomoct a u těch doufám, že když jednou za dlouhej čas napíšu článek, tak pomůžou. Už pár lidí opravdu pomohlo, ale nechci, aby to bylo jen na nich a ostatní nic. Nechci, aby skály pro začátečníky čistili staří kmeti a těžší cesty zase nováčci, ale trochu se zapojit může podle mě každý. Je to jen a jen na ochotě a jisté míře osobního pocitu sounáležitosti, který našemu oddílu trochu chybí. Je to daň za dnešní uspěchanou dobu, mrzí mě, že se již nevrátí staré časy, kdy se na skály jezdilo společně a každý znal každého. A tak se snažím, alespoň v někom novém probudit zájem. Přitom by stačilo, kdyby se někdo, kdo má čas i chuť odhodlal a zavolal nebo zašel do krámu, já mu už řeknu co potřebuji zrovna udělat. To, že mu půjčím i cajk, tak to je taky možný, ale potřebuji ho včas vrátit. Bohužel jsem už několikrát půjčil lano plus další věci a ten člověk za měsíc neudělal nic, cajky vrátil až, když jsem ho naháněl po telefonu. Tož tak …

 16. šlahoun říká:

  Determinismus je přesvědčení, že vývoj světa je předem dán jeho současným stavem (případně jeho stavem v kterémkoliv bodě v minulosti či „na počátku“) a absolutně platnými přírodními zákony. Dle tohoto přesvědčení neexistují skutečně náhodné (stochastické) jevy, pocit náhodnosti je dán pouze naší neznalostí příčin. Determinismus dle některých interpretací vylučuje existenci svobodné vůle, jejich slučitelnost je ale možná v podobě dualismu. …………toliko wikipedia

 17. Zmijovkář říká:

  Vod samýho počátku Štochejlí řikám, že by to chtělo diskuzní okýnko na hlavní straně. Tam by šel napsat vzkaz, že „odpolko/zítra se jde čistit“ (a jinačí podobné, že se někam jede např.) za třicet vteřin a bylo by to na vočích. Né, že by se třeba zrovna čištění tim prudce hnulo, ale bylo by to lepší na domuluvu, než takhle…

 18. touža říká:

  No nevim nevim dost již bylo jedniček a nul…. tak snad abysme to zkusili s kartacem a vrtačkou…!!! :o)

 19. Mára říká:

  Jdu trochu čistit na Jarní, nechce se někdo přidat? Budu tam tam do deseti (dopoledne).

 20. Kočka říká:

  teda Šlahoune! to čumim

 21. Údolní povaleč říká:

  když už tam seš nepřepucnul bys nějakej ten kamínek??

 22. Mára říká:

  Na to mám moc krátké lano :-(

 23. Pavel S. říká:

  Ahoj, asi určitě mně nikdo neznáte :) možná kromě Hrošíka, se kterým sme se potkali v zimě na ledech, když sem tam lezl s Cejpym. Rád bych se klidně přidal k nějakému tomu čištění, asi né teda rovnou skal :) páč sem lezecký zelenáč, ale tak čistit bezhaus hnízdo pod skálou bych moch :) Nejsem teda táborák, ale klidně přijedu a pomůžu, stačí říct kdy a kde, a jestli zrovna nebudu pryč, tak se přidávám…

 24. Mára říká:

  Ahoj Pavle, díky za ochotu! Potřebuješ akorát rukavice, pytel na bordel už ti dám. Kdy, to záleží jen na tobě a kde, to ti buď nakreslím plánek, nebo tam zajedeme spolu. Domluvit se můžeme v krámě, nebo po telefonu, Hrošík ho má.

 25. Jirka (Jura) Rybák říká:

  Jen nerad bych se dověděl, kdo je přispěvatelka Kočka. Nemůžu pochopit, co dělají její věty o tom, jak funguje život na internetu a psychologickém působení článků o čištění na ty, kdo cíleně nevyhledávají práci, pod tímhle článkem. A taky mě ohromilo, jakým způsobem Marka napadá. Připomíná mi to neuctivý a nekulturní chat na Lezci. Podle jejího přístupu si myslím, že to snad ani není horolezec.

  Tenisti hrabou kurty a lajnujou, fotbalisti sekají hřiště, plavci čistí bazén, kanoisti lepí lodě, turisti malujou značky a dělají chodníčky, a když někdo rád leze po skalách, tak vytrhává kytky a shazuje volný kameny. Jištění obnovuje správce skal. Ne všichni mají zoufale málo času. Jsou lidi, kteří mají čas na to, co je baví.

  Kdo chce, hledá způsoby.
  Kdo nechce, hledá důvody.

 26. Klimas říká:

  Ahoj, nemáte ty různý plánky, gps souřadnice, apod., vyjmenovaných oblastí taky např. v PDFku? Tak nějak se rozlejzáme a rozkoukáváme a každá pěkná oblast v okolí potěší :) Díkes moc Klimas yabasta.cz

 27. Mrkos říká:

  Ahoj všem,
  Nechci se pouštět do žádných slovních potyček, ale celkem by mně zajímalo jak se to dělá jinde….když si člověk chce vyhledat informace o jakékoliv oblasti podívá se na internet a ejhle…průvodce v pdf, fotky, nákresy. Snad jen kromě táborska. Je sice hezké napsat, že očištěné cesty je třeba lézt jinak zase zarostou, ale kde? Kudy vedou? Jakou mají klasifikaci? Copak děláte ty cesty jen pro sebe a například prvovýstupy někoho jiného vůbec neberete v potaz? Chápu a určitě všichni ostatní také, že vydat knižní formu průvodce dá spoustu práce, ale copak neexistuje server třeba jako HOROSVAZ, kam se může podívat kdokoliv z celé republiky a dozví se, že na Choustníku, u Mamuta a kdekoliv jinde přibyla řada nových cest? A že prvovýstupy existují třeba i v klasifikaci 3, nebo 4?
  Když udělám novou cestu tak přeci chci aby ji lidé lezli a ne že se s tím tajím a hlavně, že úzký okruh lidí okolo mně ví kudy vede a že vůbec existuje.
  Jak by jste se asi tvářili na to kdyby do vaší cesty po vlastním jištění někdo vrtal boháky jen proto, že neví, že tudy vůbec nějaká cesta vede?
  No nic tajte si to klidně dál, ale myslím, že pak vaše pracně vyčištěné cesty budou vesele znovu zarůstat, protože mnoho lidí radši popojede třeba do Jickovic a i když je průvodce vyprodán na již zmíněném HOROSVAZU je k dispozici dost parádní přehled co kudy a za kolik. A to včetně prvovýstupů.
  Berg Hail kameraden!!!!!!

 28. Bubák říká:

  Ahoj chásko!
  Taky bych se přimluval za nějakého třeba i rozpracovaného průvodce v PDF. Třeba ho můžete mít na stránkách a každej si ho může stáhnout. Jickovičtí mají aspoň samizdatové vydání, stálo cca 70,-. Teď je vyprodaný, ale podle zpráv je ropracovaná nová verze, která by snad měla být do konce roku k mání.
  Vím, že je za tím je spoustu práce a lezci jsou cháska nevděčná.
  Přeju ať se dílo daří a nakonec i podaří.

 29. Mára říká:

  To Mrkos, Bubak :
  Tajit nic nepotřebujeme a na Horosvaz to brzo taky dáme. Rozpracovaný průvodce je i v PDF a posíláme ho komukoliv na vyžádádní. Na stránky to dávat zatím nebudeme, páč je to opravdu jen pracovní verze.
  Kdo má zájem o pracovní verzi průvodce v PDF, může si napsat do táborského HUDY Sportu, adresa je všeobecně známa, nebo snadno dohledatelná (třeba klikni na moje jméno). Je možné si ho tam i přijít osobně zapůjčit k okopírování. Je to zdarma, nebo případně za foto ze skal ;-)

  Co se týče nových cest, můžete ji nahlásit správci skal, nebo mě do táborského Hudy. Samozřejmě je možné zapsat prvovýstup i na Lezce či Horosvaz, kde si jej přečtu, ale vždycky bude lepší domluva přes nás a až potom ji zapsat tam. V případě, že v místě tvého nového prvovýstupu cesta již existuje, může dojít k neuznání tvé cesty CVK ČHS, protože ta má konečné slovo a dá na správce oblasti :-(

Zanechte komentář